W trakcie najbardziej intensywnych (choć często bardzo krótkich) opadów deszczu sieci kanalizacyjne nie zawsze są w stanie poradzić sobie z napływającą deszczówką. Skutkiem tego może być nagromadzenie się w kanałach zbyt dużej ilości ścieków — i tak zwana cofka.
I wbrew temu, co sądzą niektórzy — problem ten może dotknąć nie tylko znajdujących się pod poziomem ulicy piwnic. Warto więc potraktować go poważnie i wiedzieć, jakie rozwiązania mogą ograniczyć ryzyko zalania wnętrza nieruchomości.
Czym są urządzenia przeciwzalewowe?
Mówiąc krótko — urządzenia przeciwzalewowe to wszystkie instalacje oraz systemy zapobiegające zalewaniu budynków i infrastruktury wodą. Są, oczywiście, niezbędne na wypadek intensywnych, „nawalnych” opadów — ale pomagają także ograniczyć skutki poważniejszych awarii sieci wodociągowych.
Głównym zadaniem urządzeń przeciwzalewowych jest kontrolowanie i regulacja przepływu wody w sieci kanalizacyjnej.
Zasuwy zwrotne, burzowe — jak działają?
Absolutną podstawą każdego systemu przeciwzalewowego są zasuwy burzowe — zawory, które w trakcie normalnej pracy gwarantują swobodny przepływ ścieków przez rury, a po osiągnięciu przez wodę zbyt wysokiego poziomu — zamykają się i zapobiegają cofnięciu się ścieków do budynku. Stanowią one integralną, montowaną w jego środku część rurociągu. Najczęściej umieszcza się je w poziomych przewodach odpływowych — tam, gdzie dochodzi do akumulacji ścieków z kondygnacji budynku.
Producenci armatury „przeciwcofkowej” oferują wiele rozwiązań tego typu. W większości korzystają one z samoistnie opadających pod wpływem różnicy ciśnień w rurociągu klap — które skutecznie hamują „cofkę” i zmuszają nadmiar cieczy do wybicia na powierzchnię poza budynkiem — na przykład przez kratki i studzienki kanalizacyjne.
Niektóre nowoczesne urządzenia — stosowane, chociażby, w budownictwie przemysłowym, narażonym na największe straty w przypadku zalania — posiadają także systemy sterowania zewnętrznego, umożliwiające awaryjne zamknięcie światła przepływu.
Zawory odcinające i ich znaczenie
W przypadku awarii sieci kanalizacyjnej (na przykład nieszczelności rurociągu) niezbędnym elementem są z kolei zawory odcinające. Pozwalają one ręcznie odciąć przepływ wody na danym fragmencie rurociągu.
W instalacjach domowych najczęściej montowane są zwyczajne zawory grzybkowe oraz kulowe — obie nazwy pochodzą od mechanizmu zamykającego, który, aby zamknąć przepływ, wystarczy najzwyczajniej obrócić. To rozwiązanie proste dla każdego, a przy tym niemal niezawodne.
Od kilku lat można na rynku spotkać także i zawory inteligentne. Można je połączyć z dedykowaną aplikacją — dzięki czemu z dowolnego miejsca, w ciągu kilku sekund, odetniemy strumień wody — albo z czujnikami wycieku, który po wykryciu zagrożenia od razu przekaże informację do zaworu i automatycznie zamknie przepływ. Ale o czujnikach piszemy poniżej.
Rodzaje czujników i systemów alarmowych
Zanim zdążymy odciąć dopływ wody do wnętrza budynku — musimy w ogóle wiedzieć, że taki problem się pojawił. W tym pomoże niezawodny system czujników, połączonych oczywiście z alarmem.
Najczęściej stosowane są „klasyczne” czujniki zalania wodą (wycieku), działające podobnie, jak systemy przeciwpożarowe. Reagują na bezpośredni kontakt wyposażonej w elektrody sondy z cieczą — dlatego też umieszcza się je jak najbliżej podłogi. Od razu po wykryciu obecności wody w pomieszczeniu, czujnik powinien uruchomić alarm — najczęściej dźwiękowy, choć może towarzyszyć mu też sygnał wizualny.
W nowoczesnych urządzeniach instaluje się nawet systemy przekaźnikowe, które mogą wysłać informację o zagrożeniu przez SMS, maila lub aplikację. Takie rozwiązania znajdują zastosowanie głównie w obiektach przemysłowych, biurowych i usługowych. Często łączy się je dodatkowo z czujnikami wilgotności, pomagającymi utrzymać optymalny poziom pary wodnej w powietrzu.
Najbardziej zaawansowane są jednak wspomniane już czujniki zintegrowane z zaworem automatycznym. Stosuje się je jednak stosunkowo rzadko — w dużej mierze ze względu na koszt samego systemu oraz jego wdrożenia (integracji hydrauliki z elektroniką) — a jeśli już, to znów, w obiektach narażonych na największe straty przy ewentualnym zalaniu. W budynkach mieszkalnych raczej wystarczy prosty system czujników z sygnałem dźwiękowym, ewentualnie — połączony z internetem.
Przepompownie — kluczowy element systemów przeciwzalewowych
Rozwiązaniem, o którym dość rzadko mówi się w kontekście zabezpieczeń przeciwzalewowych, są przydomowe przepompownie. Pełnią one jednak bardzo ważną rolę.
Ukształtowanie terenu niektórych działek, stojące na drodze przeszkody budowlane czy zbyt duża odległość od miejskiej infrastruktury mogą uniemożliwić skonstruowanie działającej kanalizacji grawitacyjnej — połączonej z ogólną siecią kanalizacyjną. A bez tego, odprowadzenie ścieków, nadmiaru wód opadowych czy roztopowych staje się bardzo utrudnione (wymaga instalacji przydomowej oczyszczalni lub regularnego opróżniania szamba).
Zainstalowana przy budynku przepompownia pozwala rozwiązać ten problem. W obecnie produkowanych zbiornikach pompom tłoczącym ścieki i wodę towarzyszą czujniki mierzące ilość cieczy. Gdy przekroczą one określony poziom — pompy automatycznie zaczynają przetłaczać zawartość przepompowni do zewnętrznego odbiornika… czyli do sieci kanalizacyjnej. Takie rozwiązanie pozwala pokonać barierę grawitacyjną (przenieść ścieki do wyżej położonego odbiornika) oraz większe niż w standardowych instalacjach odległości między zbiornikiem a odbiornikiem ścieków.
W ten sposób działają standardowe przepompownie — a warto jeszcze wspomnieć o dostępnych na rynku konstrukcjach wewnątrzbudynkowych, które można umieścić, na przykład, w piwnicy. One również spełniają funkcję przeciwzalewową — w przypadku wylewania ścieków, wtłaczają je po prostu powyżej poziomu zalewania. I oczywiście — taką przepompownię także można połączyć z czujnikami alarmowymi lub zintegrować z systemem zarządzania budynkiem.
Podsumowanie
Niezależnie od tego, jak kompleksowo można zautomatyzować poszczególne urządzenia — nie ochronią one nieruchomości przed skutkami większych opadów czy awarii sieci kanalizacyjnej bez odpowiedniego zaplanowania całego systemu przeciwzalewowego.
W doborze optymalnych rozwiązań dla danego projektu pomożemy w BIMs PLUS — sprawdź, jakie systemu proponują nasi dostawcy.