Czym są gruntowe wymienniki ciepła?
Gruntowe wymienniki ciepła (technologie GWC) to urządzenia, których zadaniem jest ogrzewanie lub chłodzenie powietrza wentylacyjnego, zanim trafi ono do rekuperatora. Mówiąc inaczej – wymienniki gruntowe, w okresie zimowym, magazynują energię chłodu w gruncie, aby latem wykorzystać ją do efektywnego chłodzenia budynku.
Jeśli mowa natomiast o ogrzewaniu budynków w okresie jesienno-zimowym, to systemy wymienników ciepła latem gromadzą duże ilości ciepła, aby zimą skutecznie podnieść temperaturę powietrza wentylacyjnego w budynku.
Instalacje wymienników gruntowych pozwalają na stabilizację temperatury powietrza wentylacyjnego. To natomiast sprawia, że efektywność cieplna gruntu gwałtownie podnosi sprawność działania całego systemu wentylacji mechanicznej w budynku. Taka wymiana ciepła z gruntu ogranicza ubytki ciepła z budynku wraz z wywiewanym powietrzem, a co za tym idzie – pozwala to zaoszczędzić na rachunkach.
Technologie GW w BIMs PLUS - szeroki wybór gruntowych wymienników ciepła
Gruntowe wymienniki ciepła to urządzenia, które wykorzystują ciepło z gruntu, aby ogrzewać lub chłodzić powietrze w instalacji wentylacyjnej. W BIMs PLUS dostępne są różne rodzaje gruntowych wymienników ciepła, takie jak:
- bezprzeponowe - tego typu systemy powietrzno-gruntowe odznaczają się wysoką skutecznością. Wynika to z faktu, że wymiana ciepła między powietrzem a gruntem następuje w bezpośredni sposób.
- przeponowe - to wymienniki GWC, w których powietrze nie płynie bezpośrednio w kontakcie z gruntem, ponieważ jest ono oddzielone przeponą.
- płytowe (bezprzeponowe) - składają się ze specjalnie przygotowanych płyt z tworzywa sztucznego. Z uwagi na to, że płyty układane są w rzędach na klockach dystansowych, tworzy się odpowiednia przestrzeń do bezpośredniej, efektywnej wymiany ciepła pomiędzy specjalnie przygotowanym podłożem a przepływającym powietrzem.
- żwirowe (bezprzeponowe) - te instalacje ciepła gruntowego przepuszczają powietrze przez wykop ze żwirem lub kruszywem, charakteryzującym się dużą granulacją. Dzięki temu powietrze ma bezpośredni kontakt z materiałem, co umożliwia efektywną wymianę ciepła. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest brak problemu z odprowadzeniem kondensatu, który zostaje wchłonięty przez złoże.
- rurowe (przeponowe) - to systemy wentylacyjne z GWC składające się z ciągu rur, wykonanych z tworzywa sztucznego. Z uwagi na to, że strumień powietrza jest w tym przypadku najczęściej rozdzielany na kilka rurociągów, które na końcu wymiennika ponownie się ze sobą łączą – dochodzi do zwiększenia powierzchni wymiany ciepła.
- glikolowe - to instalacje gruntowe składające się z zakopanych w ziemi rur z tworzywa sztucznego, we wnętrzu których krąży roztwór glikolu. Glikol pobiera energię z gruntu, aby kolejno przekazać ją poprzez wymiennik i tym samym ogrzać lub schłodzić powietrze. Jest to jedyne rozwiązanie, gdzie świeże powietrze, bez względu na porę roku, płynie bezpośrednio z czerpni ściennej, nie zaś pod ziemią.
Nasza oferta obejmuje kompaktowe i w pełni automatyczne oraz energooszczędne gruntowe wymienniki ciepła, które możesz zamontować w łatwy sposób przy jednostce wentylacyjnej lub na ścianie.
Dodatkowo, u nas znajdziesz również szereg akcesoriów do gruntowych wymienników ciepła, takich jak rury, złączki, kurki, kołnierze czy osłony. Wszystko, by zapewnić Ci maksymalną wygodę i sprawność podczas instalacji.
Skontaktuj się z nami, a nasi specjaliści doradzą Ci, jaki wymiennik gruntowy będzie najlepszy dla Twoich potrzeb i oczekiwań. Z oferowanymi przez nas produktami wentylacja będzie działać efektywnie, odpowiadając na wymagania konkretnej realizacji.
System korzystający z gruntowego wymiennika ciepła pracuje bardzo efektywnie
Wymienniki ciepła charakteryzują się nieustanną pracą przez cały rok, co pozwala na zmniejszenie poboru energii z innych źródeł. Dostępne są różne rodzaje wymienników, takie jak płytowe, żwirowe, rurowe i glikolowe. Oferujemy także wymienniki bezprzeponowe i przeponowe, które różnią się sposobem kontaktu powietrza z gruntem.
Oferowane przez nas wymienniki cechują się wysoką higienicznością, szczelnością oraz kompaktową budową, a także posiadają automatyczne sterowanie, czujniki temperatury zewnętrznej i energooszczędne pompy obiegowe. Zapytaj naszych doradców o najlepsze rozwiązanie dla Twojej instalacji.
Gruntowy wymiennik ciepła - zasada działania
Gruntowny wymiennik ciepła to urządzenie, które pozwala na zwiększenie efektywności energetycznej budynków poprzez skuteczne odzyskiwanie ciepła. Wymiennik ciepła pozyskuje ciepło z gruntu, które można wykorzystać do:
- ogrzewania powietrza dostającego się do budynku zimą,
- chłodzenia powietrza w lecie podczas wyższych temperatur.
GWC wykorzystuje darmową energię zgromadzoną w gruncie. Temperatury gruntu na głębokości od 1,5 do 5 metrów utrzymują się na podobnym poziomie (od 4 do 10 stopni) przez cały rok, co prowadzi do wymiany ciepła i zmiany właściwości przepływającego powietrza, które jest wykorzystywane do zasilania instalacji w domu.
Sprawdź propozycje BIMs PLUS i postaw na rozwiązania, które najlepiej sprawdzą się w danym projekcie. Masz pytania? Skontaktuj się z nami, a chętnie na nie odpowiemy.