W realiach XXI wieku zapewnienie najwyższej jakości środowiska wewnętrznego, mającego niebagatelny wpływ na komfort oraz jakość życia każdego z nas, staje się kluczowym aspektem przy doborze, projektowaniu i budowie współczesnych instalacji grzewczych. Stworzenie takich właśnie warunków zapewnia wodne ogrzewanie podłogowe, które istnieje już od czasów rzymskich, zaś w Skandynawii i Europie zachodniej od dziesięcioleci jest jednym z najczęściej stosowanych sposobów ogrzewania budynków. Do niedawna w Polsce, stanowiąc swego rodzaju luksus, tego typu sposób ogrzewania był mało popularny, jednakże postępujący rozwój energooszczędnych trendów, zmierzający do stosowania niskotemperaturowych źródeł ciepła, spowodował coraz powszechniejsze zastosowanie systemów ogrzewań płaszczyznowych we wszelkiego typu budynkach. Przyjrzyjmy się zatem, co jest siłą tak zwanych podłogówek.
1. Efektywność energetyczna
Woda transportuje energię 3500 razy bardziej efektywnie niż powietrze. Ze względu na fakt, iż wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej stanowi prawie 25% całkowitej emisji gazów cieplarnianych, to właśnie wodne ogrzewanie podłogowe, dużo efektywniejsze od systemów ogrzewania promiennikami lub wentylacją, stanowi ważny krok do ograniczenia tej emisji. W instalacjach tego typu grzejnikiem jest cała powierzchnia podłogi, dzięki czemu pomieszczenia są ogrzewane równomiernie, a miły dla nóg komfort cieplny sprawia, że czujemy się ogrzani w temperaturach niższych o ok. 2-3oC niż w przypadku użycia grzejników.
Co najważniejsze, systemy ogrzewań płaszczyznowych bardzo dobrze współpracują ze zrównoważonymi, ekologicznymi źródłami ciepła, takimi jak pompy ciepła Tweetop serii EcoHeat Complex i EcoHeat Mono, które działają najefektywniej podgrzewając czynnik grzewczy do temperatur rzędu 35-39oC. Dzięki temu ich współczynnik COP osiąga maksymalną wartość, co przekłada się na niskie koszty eksploatacji oraz ma duże znaczenie ekologiczne.
2. Komfort
Niemal każdy kto kiedykolwiek przebywał w pomieszczeniach z zainstalowanym ogrzewaniem podłogowym, potwierdzi że jest to najbardziej komfortowa forma ogrzewania jaką można sobie wyobrazić. Pomyślmy tylko jak przyjemnie jest wyjść spod prysznica na ciepłą podłogę zamiast na zimne, twarde płytki lub wyobraźmy sobie położenie się zimą na ciepłej podłodze w piwnicy zamiast na chłodnym gresie. Powodem, dla którego podłogówka jest tak przyjazna dla nas jest fakt, iż najlepiej dopasowuje się do idealnej krzywej grzewczej dla ludzkiego ciała oraz zapewnia równomierne ciepło na całym obszarze podłogi. Dla porównania systemy grzewcze z wymuszonym obiegiem powietrza są najbardziej odbiegającymi od idealnej krzywej grzewczej dla ludzkiego ciała. Poniższa grafika przedstawia sposób dystrybucji ciepła oraz konkretne wartości temperatur dla różnych miejsc wewnątrz pomieszczeń, gdzie po lewej stronie mamy zaprezentowane klasyczne ogrzewanie grzejnikowe, natomiast po prawej ogrzewanie podłogowe Tweetop.
3. Jakość powietrza
W ogrzewaniu wodnym opartym o systemy grzejnikowe i płaszczyznowe, ciepło przekazywane jest na drodze tzw. konwekcji swobodnej, gdzie ruch gazu spowodowany jest przez różnice gęstości obszarów o różnej temperaturze. W przypadku grzejników ściennych, dochodzi wówczas do unoszenia się kurzu i alergenów w całym domu, co obrazuje poniższa grafika.
Jeszcze gorzej sytuacja prezentuje się przy zastosowaniu nagrzewnic i promienników, zwykle montowanych pod sufitem, w których ciepło transmitowane jest za pomocą dmuchaw. Powoduje to powstanie obiegu wymuszonego i sprawia, że gorące powietrze jest „dociskane” do podłogi, unosząc w górę wszystko co na niej zalega.
Ogrzewanie płaszczyznowe jest absolutnie wolne od tego typu niekorzystnych zjawisk ponieważ konwekcja w jego wypadku odbywa się równomiernie, kompletnie bez unoszenia z podłogi kurzu, dzięki czemu nawet alergicy mogą odetchnąć pełną piersią.
4. Cisza i spokój
Dobrze wyregulowany system ogrzewania podłogowego pracuje niezwykle cicho. Dzięki wykorzystaniu rozdzielaczy oraz zminimalizowaniu ilości złączek, w ogrzewaniu płaszczyznowym nie dochodzi do spowodowanych oporami hydraulicznymi znaczących turbulencji przepływu. Nie słyszymy zatem żadnych szumów oraz uderzeń hydraulicznych. Aby móc doświadczyć tego rodzaju ciszy, warto skorzystać z profesjonalnych usług projektowych firmy Tweetop w zakresie obliczeń hydraulicznych dla ogrzewań płaszczyznowych (podłogowych i ściennych).
5. Różne opcje sterowania
Jedną z najlepszych cech ogrzewań płaszczyznowych jest możliwość ich instalacji w dowolnych strefach sterowania. W praktyce oznacza to, że parter składający się z salonu, kuchni i jadalni może stanowić jeden obszar sterowany przez jeden termostat. Z kolei na piętrze, gdzie znajdują się sypialnie, możemy mieć możliwość ustawienia optymalnej temperatury w każdym pokoju. Tego typu opcje sterowania zwiększają zarówno komfort użytkowania, jak i wydajność systemu. Szczególnie dobrze sprawdza się to w przypadku dużych powierzchni otwartych, nawet do 150 m2.
6. Dodatkowy atut ogrzewania płaszczyznowego Tweetop
Firma Tweetop zapewnia swoim klientom również projekt hydrauliki instalacji ogrzewania podłogowego, czyli kompletne opracowanie precyzujące jakie ogrzewanie podłogowe należy zainstalować w danym budynku. Projekt jest przygotowywany przez dział techniczny firmy na podstawie dostarczonych danych i składa się z części obliczeniowej wraz z zestawieniem materiałów oraz rysunków. W celu uzyskania projektu wystarczy skontaktować się z dystrybutorem systemu Tweetop lub przedstawicielem handlowym firmy.