Systemy smart home do zarządzania klimatyzacją, wentylacją i ogrzewaniem 

Opublikowane: 21 sierpnia 2024
Obraz
Systemy smart home do zarządzania klimatyzacją, wentylacją i ogrzewaniem

Połączenie instalacji grzewczej oraz klimatyzacji z systemem smart home to najlepszy sposób, aby spełnić marzenie klientów o zawsze idealnej temperaturze.

W poniższym tekście przedstawimy, jakie zalety ma automatyzacja domowych instalacji — a także, jak takie systemy działają w praktyce.

Dlaczego, projektując instalację, warto pomyśleć o systemie smart home?

Coraz większa popularność systemów typu smart home nie jest dziełem przypadku. Automatyzacja instalacji grzewczej, systemu wentylacyjnego czy domowej klimatyzacji zapewnia domownikom ogromny komfort. Ale oprócz tego — pomaga zwiększyć bezpieczeństwo całego budynku i, co dla wielu inwestorów będzie najważniejsze, zoptymalizować wydatki. 

Jedną z zasad, którymi warto kierować się przy projektowaniu jakiejkolwiek instalacji jest to, aby zapewnić przyszłym użytkownikom jak największą kontrolę nad całym systemem — bo wydatnie przełoży się to na wysokość rachunków za energię. Smart home to właśnie gwarantuje.

Przedstawiając klientom i inwestorom zalety systemu smart home warto się skupić:

  • na tym, że jest on w stanie automatycznie oszacować zapotrzebowanie na ciepło we wnętrzu — i na bieżąco dostosowywać temperaturę do panujących warunków (o każdej porze dnia i nocy; niezależnie, czy ktoś jest w pomieszczeniu, czy nie);
  • na opcjach oszczędzania energii — prawidłowo zoptymalizowany system powinien dobierać temperaturę i metodę jej kontroli w taki sposób, aby ograniczyć pobór energii. Dla przykładu, jeśli w mieszkaniu zainstalowana jest i „podłogówka”, i ogrzewanie grzejnikowe — system może przełączać się pomiędzy oboma źródłami, optymalizując pobory. A gdy domowników nie ma w mieszkaniu — klimatyzacja przejdzie w tryb ekonomiczny;
  • na bezpieczeństwie — w zasadzie każdy system smart home ma opcję automatycznego powiadamiania o problemach z instalacją; może także sam przypomnieć o konieczności dokonania przeglądu, na podstawie rejestrowanych na bieżąco danych;
  • na wspomnianych już statystykach, dzięki którym można kontrolować zużycie energii i, w efekcie, ograniczyć wydatki;
  • na dostępności i wygodzie — wiele systemów można obsługiwać za pośrednictwem dedykowanych aplikacji, dzięki czemu możemy mieć dom i panujące w nim warunki „pod kontrolą” niezależnie od tego, gdzie w danej chwili jesteśmy.

Jak wygląda modelowy system sterowania temperaturą? Krótki przewodnik

To, z jakich elementów będzie składał się system do zarządzania instalacją grzewczą zależy przede wszystkim od wybranej formy łączności. 

System przewodowy jest rozwiązaniem nieco tańszym i mniej skomplikowanym — choć z drugiej strony wymaga poprowadzenia po ścianach przewodów (warto więc go uwzględnić już na etapie projektu) i, przede wszystkim, ogranicza możliwość zdalnego zarządzania ogrzewaniem. W praktyce — zaleca się go stosować jedynie przy ogrzewaniu podłogowym. Jeśli inwestor zdecyduje się właśnie na taki system zarządzania temperaturą, konieczna będzie instalacja:

  • regulatorów temperatury — po jednym na każde pomieszczenie z położoną „podłogówką”;
  • siłowników termoelektrycznych — po jednym na pętlę;
  • listwy sterującej.

O wiele większe możliwości da przyszłym użytkownikom budynku system bezprzewodowy, łączący się z pozostałymi urządzeniami w systemie przez Wi-Fi lub za pośrednictwem protokołu ZigBee (systemów z BlueTooth raczej się już nie stosuje). W takim układzie należy zadbać o to, aby:

  • wszystkie regulatory i siłowniki w systemie umożliwiały komunikację bezprzewodową (oczywiście w tym samym standardzie!), a listwa sterująca — posiadała przynajmniej kilka wejść bezprzewodowych;
  • w systemie znalazła się bramka internetowa — czyli serce całej instalacji smart home, łączące ze sobą wszystkie urządzenia i umożliwiające kontrolowanie ich przez aplikację.

Warto pójść o krok dalej i włączyć do systemu czujniki; przede wszystkim temperatury i ruchu. Dzięki nim system będzie mógł samodzielnie dostosować parametry ogrzewania i klimatyzacji do panujących warunków oraz tego, czy… domownicy są w mieszkaniu (a nawet w danym pokoju).

”Zwieńczeniem” całego systemu smart home będzie oczywiście aplikacja, która umożliwi kontrolę zainstalowanych wcześniej urządzeń z dowolnego miejsca na świecie (jeśli tylko jest tam dostęp do internetu). To, z jakiego programu skorzysta klient, zależy już od jego preferencji — choć warto kierować się wskazaniami producenta urządzeń wchodzących w skład systemu smart home; niektóre rozwiązania współpracują po prostu lepiej (i oferują więcej możliwości) z dedykowanymi aplikacjami.

Integracja klimatyzacji z systemem smart home

Dotychczas skupialiśmy się na automatyzacji zarządzania systemem grzewczym — niewiele uwagi poświęciliśmy zaś klimatyzacji

Z nią bowiem sprawa jest znacznie prostsza. W nowoczesnych modelach klimatyzatorów inteligentne rozwiązania są standardem — większość modeli posiada wbudowane moduły Wi-Fi, czujniki ruchu oraz zmian temperatury, jak również własne aplikacje do zdalnego zarządzania urządzeniem

Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by takie urządzenie połączyć z ogólnodomowym systemem smart home, właśnie przez Wi-Fi. Inną opcją — która może przydać się w przypadku starszych klimatyzatorów — jest podpięcie go do tzw. inteligentnej wtyczki sieciowej (gniazdka), umożliwiającej połączenie z bramką internetową za pośrednictwem ZigBee.

Tym sposobem włączyć można do systemu również i inne urządzenia — sensory dymu czy wycieku wody, czujniki otwarcia drzwi i okien lub standardowe kamery.

Zobacz inne artykuły

Obraz
ogrzewanie podłogowe
Ogrzewanie podłogowe w praktyce

Ogrzewanie podłogowe zyskuje na popularności zarówno w nowych budynkach, jak i przy modernizacjach. Zapewnia wysoki komfort cieplny i poprawia estetykę wnętrz, eliminując grzejniki. Czy jednak jest opłacalne? Na co zwrócić uwagę przy wyborze systemu? Tego dowiesz się z tekstu.

Czytaj dalej
Obraz
płytki ceramiczne montaż
Dobór płytek do inwestycji – kluczowe wyliczenia i parametry

Dobór odpowiedniej liczby płytek jest kluczowy dla powodzenia inwestycji. Sprawdź, jak dokładnie to wyliczyć i jak dobrać odpowiednie parametry techniczne do specyfiki projektu. Dzięki temu unikniesz kosztownych pomyłek, opóźnień i stresu na budowie.

Czytaj dalej
Obraz
wybór pompy obiegowej
Najważniejsze kryteria wyboru pompy obiegowej

Pompy obiegowe to serce każdej instalacji grzewczej i chłodniczej. Ich właściwy dobór przekłada się nie tylko na sprawność systemu, ale też na realne oszczędności. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, by wybrać model najlepiej dopasowany do Twojej instalacji.

Czytaj dalej
Obraz
BOSCH gazowy kocioł
Gazowe kotły kondensacyjne Bosch Condens GC1200 W 20/22 C

Dwufunkcyjny kocioł Condens GC1200 W 20/22 C to znakomite rozwiązanie zorientowane na optymalizację kosztów inwestycyjnych. Wymiennik ze stali nierdzewnej zapewnia wysoką niezawodność i efektywność. Natomiast niewielkie wymiary i kompaktowa konstrukcja urządzenia sprawiają, że powierzchnię potrzebną do jego montażu zredukowano do minimum.

Czytaj dalej
Obraz
Skuteczne metody ochrony instalacji przed zimnem
Skuteczne metody ochrony instalacji przed zamarzaniem

Zamarzanie wody w instalacjach to częsty problem zimą. Prowadzi on do wzrostu ciśnienia w rurach i ich pękania. Skutkuje uszkodzeniami, zalaniami oraz przerwami w dostawie wody i ciepła. Aby uniknąć tych konsekwencji, warto odpowiednio zabezpieczyć i konserwować instalację. Jak to zrobić? Poznaj skuteczne metody ochrony przed zamarzaniem.

Czytaj dalej
Obraz
Złączki instalacyjne
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru złączek instalacyjnych?

Wybór odpowiednich złączek ma kluczowe znaczenie dla trwałości instalacji. Nieodpowiednio dobrany materiał lub niska jakość materiału, mogą sprawić, że złączki będą  pękać, przeciekać lub ulegną uszkodzeniu pod wpływem czynników takich, jak nieodpowiednia temperatura, ciśnienie czy wibracje. Często aspekt ten prowadzi to do awarii instalacji i powstania wielu szkód. Wybór złączek instalacyjnych w dużym stopniu wpływa na bezpieczeństwo, dlatego warto wiedzieć, na jaki model się zdecydować. 

Czytaj dalej

Grupa BIMs PLUS

Lider rynku instalacyjnego w Polsce. Od 30 lat specjalizujemy się w profesjonalnej dystrybucji produktów z zakresu techniki grzewczej, klimatyzacji, wentylacji, instalacji i techniki sanitarnej i fotowoltaiki.

Dowiedz się więcej
Plik Video