Rekuperacja w domach jednorodzinnych — przewodnik

Opublikowane: 30 kwietnia 2024
Obraz
Rekuperacja Bimsplus

Wybór odpowiedniego rekuperatora to często nie lada wyzwanie, zwłaszcza w obliczu rosnących oczekiwań dotyczących efektywności energetycznej, komfortu użytkowania oraz ochrony środowiska.

Poniższy przewodnik ma na celu dogłębne przybliżenie tematyki rekuperacji, wskazując na istotne aspekty wyboru urządzeń, korzyści płynące z ich użytkowania, a także metody efektywnej wentylacji pomieszczeń.

Na czym polega rekuperacja?

Rekuperacja to proces odzyskiwania ciepła z powietrza wywiewanego z budynku, które następnie wykorzystywane jest do ogrzewania świeżego powietrza napływającego z zewnątrz. Dzięki temu, zimą można ogrzać zimne powietrze zewnętrzne ciepłem pochodzącym z wnętrza budynku, co zmniejsza potrzebę używania dodatkowej energii na ogrzewanie. Latem proces ten może być odwrócony, aby ochłodzić napływające powietrze. Rekuperacja pozwala na znaczne oszczędności energetyczne, ponieważ minimalizuje straty ciepła (przy tradycyjnej wentylacji grawitacyjne starty ciepła ok. 30%), zapewniając jednocześnie stałą wymianę powietrza i poprawę jego jakości wewnątrz budynku.

Jaki wybrać rekuperator dla domu 100m², 120m², 150m²?

Rekuperator wybiera się na podstawie wydajności, adekwatnej do wielkości budynku.

  • Dla domu o powierzchni 100m² zalecany jest rekuperator o wydajności przepływu powietrza około 200-250 m³/h. Taki parametr zapewni optymalną wymianę powietrza, minimalizując jednocześnie straty ciepła.
  • W przypadku budynku o powierzchni 120m², poszukiwania należy skierować ku urządzeniom oferującym przepływ w zakresie 250-300 m³/h.
  • Natomiast dla domów o metrażu 150m², zalecane są rekuperatory o wydajności powyżej 300 m³/h, co umożliwi efektywne zarządzanie klimatem wewnętrznym, nawet w największych przestrzeniach.

Warto jednak wspomnieć, że dla domów o metrażu 100m², 120m², i ², najważniejszą rolę odgrywa nie tyle sama moc urządzenia, jak jego zdolność do zapewnienia odpowiedniej cyrkulacji powietrza przy zachowaniu wysokiej efektywności energetycznej.

Wybierając rekuperator dla takiego metrażu, warto więc zwrócić uwagę na jego dodatkowe funkcjonalności, w tym właśnie systemy filtracji powietrza. Istotnym aspektem jest również poziom hałasu generowanego przez urządzenie, który powinien być jak najniższy, aby nie zakłócać spokoju domowników.

Dla prawidłowego działania rekuperatora równie ważne jest prawidłowe zaprojektowanie oraz wykonanie systemu dystrybucji powietrza przez doświadczonego instalatora.

Jak poprawić wentylację w domu?

Poprawa wentylacji w domu jednorodzinnym za pomocą rekuperacji ułatwi dostęp do świeżego powietrza, a przy okazji pomoże w eliminacji wilgoci i zapobieganiu powstawaniu pleśni. Aby osiągnąć te cele, zaleca się regularne serwisowanie i czyszczenie systemu wentylacyjnego, co zapewni jego efektywną pracę przez cały rok. Warto również zwrócić uwagę na wybór filtrów, które mogą skutecznie usuwać zanieczyszczenia i alergeny, dodatkowo poprawiając jakość powietrza wewnątrz domu.

Jednak o jakość wentylacji warto zadbać już na samym etapie budowy, korzystając z pomocy doświadczonych specjalistów. Tylko właściwie wykonana rekuperacji zapewni równomierną dystrybucję powietrza w całym domu.

Przy okazji poprawy wentylacji w domu warto wspomnieć o wentylacji mechanicznej, której celem jest dostarczanie odpowiedniej ilości świeżego powietrza do wnętrza i usuwanie z niego powietrza zanieczyszczonego. Plusem wentylacji mechanicznej jest możliwość regulacji ilości dostarczanego powietrza niezależnie od panujacych na zewnątrz warunków atmosferycznych.

Obecnie tradycyjne systemy dystrybucji powietrza (okrągłe kanały Spiro lub prostokątne kanały z blachy ocynkowanej) wypierane są przez systemy rozdzielaczowe. Są one wykonane z elastycznych kanałów z polietylenu o dużej gęstości (PE-HD, HDPE) z wewnętrzną warstwą antygrzybiczną i antybakteryjną.

Zaletami tego innowacyjnego rozwiązania są:

  • łatwy i wygodny montaż - proces nie wymaga zastosowania specjalistycznych narzędzi; dzięki wykorzystaniu połączeń na “wcisk” lub “zatrzask” oraz zastosowaniu specjalnych uszczelek system jest w pełni wytrzymały i szczelny;
  • elementy o wysokiej wytrzymałości - każdy element systemu został wykonany z materiałów o wysokiej wytrzymałości mechanicznej, co pozwala na ich zalanie w stropach czy wylewkach;
  • łatwe zamaskowanie systemu - niewielkie średnice kanałów okrągłych i płaskich umożliwiają schowanie instalacji w stropach, wylewkach czy pod tynkiem;
  • niewielkie straty ciśnienia - dzięki elastyczności kanałów instalacja może być poprowadzona najkrótszą drogą bez zbędnych łuków i załamań, które mogłyby prowadzić do nagłych zmian ciśnienia w systemie;
  • prostota i uniwersalność - niewielka ilość elementów pozwala na stworzenie każdego systemu wentylacyjnego; dodatkowo całość łatwo można połączyć z innymi urządzeniami, również z rekuperatorami;
  • wysoki poziom czystości - obecność powłoki antybakteryjnej i przeciwgrzybicznej zabezpiecza instalację przed rozwojem niebezpiecznych dla zdrowia drobnoustrojów.

Gdzie najlepiej zamontować rekuperator w domu wolnostojącym?

Optymalne miejsce montażu rekuperatora w domu wolnostojącym to przestrzeń, która umożliwi łatwy dostęp do urządzenia dla celów konserwacji i serwisu, a także zapewni efektywną dystrybucję powietrza w budynku. Najczęściej rekuperatory instaluje się na poddaszu (pamiętajmy, że temperatura powinna wynosić min +5°C), co umożliwia korzystanie z krótkich przewodów wentylacyjnych i zwiększa efektywność systemu.

Dla instalatorów najważniejsze jest zaplanowanie takiej lokalizacji rekuperatora, aby przewody wentylacyjne były jak najkrótsze. Krótsze przewody redukują straty ciśnienia, poprawiają przepływ powietrza oraz zwiększają efektywność energetyczną całego systemu rekuperacji. Dokładne zaplanowanie lokalizacji rekuperatora jest kluczowe, by zminimalizować długość przewodów wentylacyjnych. To podejście jest istotne z kilku powodów:

Redukcja strat ciśnienia

Krótsze przewody wentylacyjne zmniejszają straty ciśnienia w systemie, co jest kluczowe dla zachowania optymalnej wydajności rekuperatora. W systemach wentylacyjnych każdy dodatkowy metr przewodu może prowadzić do spadków ciśnienia, które z kolei wymagają większego zużycia energii przez wentylatory do przemieszczania powietrza.

Poprawa przepływu powietrza

Optymalne rozplanowanie przewodów, które są krótsze, przekłada się na bardziej efektywny przepływ powietrza w systemie. Dzięki temu powietrze jest równomiernie rozprowadzane po całym budynku, co zapewnia lepsze warunki wentylacyjne i komfort termiczny w różnych pomieszczeniach.

Zwiększenie efektywności energetycznej

Skrócenie przewodów wentylacyjnych pozwala na zmniejszenie zużycia energii potrzebnej do przemieszczania powietrza. Efektywniejsza praca systemu rekuperacji to niższe koszty eksploatacyjne i lepsza wydajność energetyczna budynku.

Ułatwienie serwisowania

Strategiczne umiejscowienie rekuperatora oraz przemyślane rozplanowanie przewodów nie tylko ułatwia bieżące serwisowanie, ale również potencjalne przyszłe prace konserwacyjne lub naprawcze.

Skuteczność działania systemu

Ostatecznie, odpowiednie zaplanowanie i wykonanie instalacji rekuperatora z krótkimi przewodami wentylacyjnymi wpływa na ogólną skuteczność systemu. Zapewnia to lepszą kontrolę klimatu wewnętrznego oraz zwiększa ogólną satysfakcję użytkowników z funkcjonowania systemu rekuperacji.


Grupa BIMs PLUS

Lider rynku instalacyjnego w Polsce. Od 30 lat specjalizujemy się w profesjonalnej dystrybucji produktów z zakresu techniki grzewczej, klimatyzacji, wentylacji, instalacji i techniki sanitarnej i fotowoltaiki.

Dowiedz się więcej
Plik Video