Panele winylowe – trwała podłoga na lata

Opublikowane: 25 lipca 2024
Obraz
Panele winylowe – trwała podłoga na lata

Wybór materiału podłogowego często kończy się kompromisem — pomiędzy pięknym, ale wymagającym szczególnej troski drewnem; łatwymi w montażu, ale zimnymi i podatnymi na wilgoć płytkami laminowanymi czy niezastąpioną w łazienkach i kuchniach ceramiką. 

Tymczasem panele winylowe łączą ich zalety i rozwiązują wiele problemów — zarówno na etapie montażu, jak i codziennego użytkowania. W dzisiejszym wpisie opowiemy o nich nieco więcej.

Panele winylowe — jakim rozwiązaniom zawdzięczają swoje właściwości?

Panele winylowe nie są najpopularniejszym materiałem wykończeniowym na polskim rynku. Już sama nazwa przez lata częściej budziła w inwestorach skojarzenia albo z płytami analogowymi, albo ze stosowanymi chętnie w czasach PRL-u wykładzinami winylowymi.

Jednak panele, o których mówimy dzisiaj, nie mają z nimi wiele wspólnego — poza materiałem. 

Winyl i jego wytrzymałość

A ten sprawdza się przy wykończeniu podłóg świetnie. Sam winyl jest bardzo trwały, wodoodporny, nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jeśli dodatkowo jest pokryty ochronną powłoką poliuretanową — tak powinno być w przypadku większości paneli winylowych — otrzymujemy materiał, który w warunkach domowych poradzi sobie doskonale.

To w przypadku „klasycznych” płytek winylowych LVT. Alternatywą dla nich są nowoczesne, coraz popularniejsze panele z rdzeniem mineralnym — jest on mieszaniną naturalnych minerałów z syntetycznymi polimerami (przede wszystkim PVC) o wysokiej gęstości. Dzięki takiemu połączeniu panele zyskują jeszcze większą odporność na uderzenia, zarysowania i inne uszkodzenia mechaniczne — co pozwala z powodzeniem kłaść je nawet w pomieszczeniach publicznych o wysokim natężeniu ruchu (zgodnie z klasą użyteczności 33). 

Obraz
Przykładowa struktura paneli winylowych z hybrydowym rdzeniem mineralnym.

Przykładowa struktura paneli winylowych z hybrydowym rdzeniem mineralnym.

Dodajmy jeszcze, że tak wykonane panele są:

  • odporne na plamy — także te najtrudniejsze do usunięcia, jak z wina czy z oleju;
  • bardzo stabilne, jeżeli chodzi o wymiary — nie przenoszą nierówności podłoża na warstwę wierzchnią, charakteryzują się stosunkowo niską rozszerzalnością cieplną;
  • odporne na poślizg — wielu producentów osiąga w tym względzie wymogi klasy DS;
  • idealne na ogrzewanie podłogowe — dzięki minimalnemu oporowi cieplnemu winylu oraz nieznacznej grubości (w granicach 5-8 mm; dla porównania, panele drewniane osiągają nawet do 15 mm).
Obraz
panele Calissa

Panele, które doskonale imitują drewno

Pod powłoką poliuretanową mamy jeszcze warstwę dekoracyjną. I tu pojawia się kolejna mocna strona paneli z PVC — czyli to, jak wiernie odwzorowują charakter naturalnych materiałów podłogowych (zazwyczaj drewna, chociaż na rynku znajdziemy też panele imitujące kamień). 

Estetycznie nie różnią się od nich w zasadzie niczym — w czym duża zasługa stosowanych przez producentów technologii wytłaczania. W przypadku paneli winylowych „nowej generacji” najczęściej stawia się na strukturę synchroniczną, w której tłoczenia pokrywają się ze słojami i sękami prawdziwego drewna — idealnie odwzorowując charakter, wzór oraz fakturę szlachetnego surowca. Także w dotyku; wszystkie zagłębienia takiej struktury są wyczuwalne, co nadaje parkietowi w stu procentach naturalny efekt.

Panele „z podkładem” — ciche i komfortowe

Większość dostępnych na rynku paneli winylowych posiada także — jako ostatnią, położoną pod rdzeniem warstwę — zintegrowany podkład. Jego obecność z jednej strony skraca czas, jaki trzeba byłoby poświęcić na samodzielny montaż podkładu, z drugiej — zapewnia panelom bardzo dobre parametry akustyczne. 

Choć trzeba zaznaczyć, że już sam rdzeń z winylu (lub z jego domieszką, w przypadku hybrydowych rdzeni mineralnych) świetnie radzi sobie z tłumieniem dźwięków. W połączeniu z polietylenowym podkładem — można zapomnieć o pogłosie podczas chodzenia, tak charakterystycznym dla, na przykład, cienkich paneli laminowanych.

Obraz
panele Imperial

Montaż — może być łatwiejszy niż kiedykolwiek

Kolejna kwestia — montaż. I znów, w przypadku paneli winylowych sprawa jest prostsza, niż przy kładzeniu podłogi drewnianej, płytek laminowanych czy — tym bardziej — ceramicznych. 

Bardzo często stosowanym rozwiązaniem są bowiem panele układane na click — łączone za pomocą wyfrezowanych zatrzasków. Z tym zadaniem poradzą sobie nawet osoby bez doświadczenia — dla doświadczonych fachowców będzie to przysłowiowa bułka z masłem

Więcej pracy — i bardziej wprawionej ręki — będą wymagały panele klejone (dryback). W niektórych projektach trzeba jednak postawić właśnie na nie — bo to one przecież lepiej sprawdzają się pod cięższą zabudową.

Czy podłoga z paneli winylowych to dobry wybór?

Odpowiadając na pytanie wielu inwestorów — tak, panele winylowe są świetnym rozwiązaniem, które warto polecać podczas realizacji projektów wykończeniowych. 

Dzięki swojej wytrzymałości sprawdzą się zarówno we wnętrzach mieszkalnych, jak i w pomieszczeniach użyteczności publicznej (choć trzeba zwracać uwagę na ich klasę użyteczności!); ponadto stanowią idealną parę dla „podłogówki” i — co doceni wielu inwestorów — prezentują się równie dobrze, jak prawdziwe drewno.

A jeśli chcesz sam się o tym przekonać — zobacz gdzie jest najbliższy salon Elements, podjedź i zobacz na żywo.

Zobacz inne artykuły

Obraz
ogrzewanie podłogowe
Ogrzewanie podłogowe w praktyce

Ogrzewanie podłogowe zyskuje na popularności zarówno w nowych budynkach, jak i przy modernizacjach. Zapewnia wysoki komfort cieplny i poprawia estetykę wnętrz, eliminując grzejniki. Czy jednak jest opłacalne? Na co zwrócić uwagę przy wyborze systemu? Tego dowiesz się z tekstu.

Czytaj dalej
Obraz
płytki ceramiczne montaż
Dobór płytek do inwestycji – kluczowe wyliczenia i parametry

Dobór odpowiedniej liczby płytek jest kluczowy dla powodzenia inwestycji. Sprawdź, jak dokładnie to wyliczyć i jak dobrać odpowiednie parametry techniczne do specyfiki projektu. Dzięki temu unikniesz kosztownych pomyłek, opóźnień i stresu na budowie.

Czytaj dalej
Obraz
wybór pompy obiegowej
Najważniejsze kryteria wyboru pompy obiegowej

Pompy obiegowe to serce każdej instalacji grzewczej i chłodniczej. Ich właściwy dobór przekłada się nie tylko na sprawność systemu, ale też na realne oszczędności. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, by wybrać model najlepiej dopasowany do Twojej instalacji.

Czytaj dalej
Obraz
BOSCH gazowy kocioł
Gazowe kotły kondensacyjne Bosch Condens GC1200 W 20/22 C

Dwufunkcyjny kocioł Condens GC1200 W 20/22 C to znakomite rozwiązanie zorientowane na optymalizację kosztów inwestycyjnych. Wymiennik ze stali nierdzewnej zapewnia wysoką niezawodność i efektywność. Natomiast niewielkie wymiary i kompaktowa konstrukcja urządzenia sprawiają, że powierzchnię potrzebną do jego montażu zredukowano do minimum.

Czytaj dalej
Obraz
Skuteczne metody ochrony instalacji przed zimnem
Skuteczne metody ochrony instalacji przed zamarzaniem

Zamarzanie wody w instalacjach to częsty problem zimą. Prowadzi on do wzrostu ciśnienia w rurach i ich pękania. Skutkuje uszkodzeniami, zalaniami oraz przerwami w dostawie wody i ciepła. Aby uniknąć tych konsekwencji, warto odpowiednio zabezpieczyć i konserwować instalację. Jak to zrobić? Poznaj skuteczne metody ochrony przed zamarzaniem.

Czytaj dalej
Obraz
Złączki instalacyjne
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru złączek instalacyjnych?

Wybór odpowiednich złączek ma kluczowe znaczenie dla trwałości instalacji. Nieodpowiednio dobrany materiał lub niska jakość materiału, mogą sprawić, że złączki będą  pękać, przeciekać lub ulegną uszkodzeniu pod wpływem czynników takich, jak nieodpowiednia temperatura, ciśnienie czy wibracje. Często aspekt ten prowadzi to do awarii instalacji i powstania wielu szkód. Wybór złączek instalacyjnych w dużym stopniu wpływa na bezpieczeństwo, dlatego warto wiedzieć, na jaki model się zdecydować. 

Czytaj dalej

Grupa BIMs PLUS

Lider rynku instalacyjnego w Polsce. Od 30 lat specjalizujemy się w profesjonalnej dystrybucji produktów z zakresu techniki grzewczej, klimatyzacji, wentylacji, instalacji i techniki sanitarnej i fotowoltaiki.

Dowiedz się więcej
Plik Video