Oszczędność  wody w toaletach publicznych – jak spłukiwanie bezzbiornikowe może pomóc?

Opublikowane: 10 października 2024
Obraz
Delabie

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale nieszczelność spłuczek zbiornikowych WC w toaletach publicznych może prowadzić do strat liczonych w setkach litrów wody! Świadomość tego problemu powoli wzrasta, jednak nadal większość instalatorów i projektantów wybiera klasyczne zbiorniki. Warto jednak pochylić się nad innym rozwiązaniem, jakim jest technologia spłukiwania bezzbiornikowego WC od DELABIE. Przyczyni się to nie tylko do oszczędności wody, ale także pozytywnie wpłynie na finanse. To nie jedyne zalety tego ekologicznego rozwiązania. Karolina Kozłowska, manager ds. marketingu i komunikacji w DELABIE Polska, opowie nieco więcej na temat spłukiwania bezpośredniego.

Delabie spłukiwanie wody
Spłukiwanie bezzbiornikowe na stelażu - zawór TEMPOFLUX 3 DELABIE

 

Problemy z nieszczelnością spłuczek w toaletach publicznych 

Wielkość odnawialnych zasobów wody słodkiej przypadająca na jednego mieszkańca Polski wynosi niewiele, bo jest to niecałe 1600 m³. Niestety wskazuje to na zagrożenie kraju tzw. stresem wodnym, bo, według danych ONZ, granicą, poniżej której kraj uznaje się za zagrożony niedoborem wody, wynosi 1700 m³ na mieszkańca.  Tymczasem woda pitna nadal używana jest do spłukiwania toalet, a wg wyliczeń Francuskiego Ministerstwa Ekologii przeciek jednego WC w toalecie publicznej może osiągnąć 0,6 m3 (600 l!) w ciągu jednego dnia, co stanowi spore marnotrawstwo. Wiele osób zastanawia się więc, jak oszczędzać wodę w toaletach publicznych. Najlepszym rozwiązaniem są systemy spłukiwania bezpośredniego. Świetnie mówi o tym product manager DELABIE, Guillaume del Signore. 

"Jeśli przyjmiemy, że wyciek wynosi 0,004 litra na sekundę, czyli pojemność naparstka, to otrzymujemy 400 litrów dziennie. Oznacza to dodatkowe wydatki, które mogą sięgnąć ponad 1700 PLN rocznie na jedno WC (średnia cena m³ zimnej wody: 12 PLN). Mając pewność co do tego, że około 1/3 zbiorników w toaletach publicznych przecieka, widzimy, że stawka jest wysoka.” 

Warto zatem postawić na realne oszczędności.

Najważniejsze zalety spłukiwania bezpośredniego

Oszczędność wody i finansów 

Wspomniane spłukiwanie bezpośrednie proponowane przez markę DELABIE umożliwia zużycie wody bez marnotrawstwa. Wraz ze zbiornikiem eliminujemy z konstrukcji cały awaryjny mechanizm nieprzystosowany do potrzeb obiektów publicznych, eliminując jednocześnie ryzyko przecieków. Dzięki temu w jednym z francuskich domów opieki, gdzie WC zbiornikowe zastąpiono spłukiwaniem bezpośrednim, zużycie wody spadło aż 7-krotnie! O czym również informuje Guillaume Del Signore. Zadbaj zatem nie tylko o ekologię, ale również o finanse. Jak można zaobserwować, spłukiwanie bezpośrednie to realna oszczędność.

Delabie Spłukiwanie bezzbiornikowe na stelażu - zawór TEMPOFLUX 3 DELABIE
Przekrój wersji podtynkowej zaworu czasowego do spłukiwania bezpośredniego WC  w wodoszczelnej skrzynce podtynkowej DELABIE

 

Lepsza wydajność

Spłukiwanie bezpośrednie ma też inne zalety. Wśród nich należy podkreślić większą wydajność, a wszystko to dzięki sile ciśnienia z instalacji. Działanie spłukiwania bezzbiornikowego opiera się również na braku konieczności oczekiwania na napełnienie się zbiornika. Aspekt ten jest niezwykle istotny w obiektach publicznych, gdzie częstotliwość użyć może być bardzo wysoka. Rozwiązanie to jest także ekologiczne.

Spójrzmy zatem na jeden z dostępnych produktów. Zawór do spłukiwania bezpośredniego TEMPOFLUX 3 DELABIE wyposażony jest w opatentowaną skrzynkę podtynkową dającą wiele możliwości instalacji, a system antyblokady umożliwia kontrolę objętości spłukiwania, niezależnie od czasu przytrzymania wciśniętego przycisku. Systemy te są również bardziej wytrzymałe, a konserwacja jest ułatwiona dzięki bezpośredniemu dostępowi do mechanizmu.

Delabie
Modułowa i wodoszczelna skrzynka podtynkowa DELABIE regulowana do każdego typu ściany bezpośredniego WC  w wodoszczelnej skrzynce podtynkowej DELABIE

 

Eliminacja bakterii za sprawą braku zbiornika 

To nie wszystko. Eliminując zbiornik, eliminujemy też stagnację wody, co z kolei zapobiega rozwojowi bakterii oraz odkładaniu się zanieczyszczeń. Dlaczego? Otóż jak mówi nam Guillaume Del Signore: "W toaletach ze zbiornikami woda stojąca przez długi czas pozostaje w temperaturze pokojowej, co sprzyja rozwojowi bakterii". Bakterie te mogą nie tylko skolonizować instalację za sprawą biofilmu, ale także zanieczyścić całe otoczenie, ponieważ podczas spłukiwania woda może być rozpylana nawet do 1,5 metra wokół toalety.

Z czym wiąże się zmiana na spłukiwanie bezzbiornikowe?

Przede wszystkim będzie trzeba wyrobić sobie nowy nawyk. Jesteśmy świadomi, że przyzwyczajenie się do  korzystania z systemów spłukiwania bezzbiornikowego może zająć trochę czasu, ponieważ wymaga zapoznania się z technologią opartą na innym podejściu do wymiarowania rur i instalacji. Dodatkowo, toalety z bezpośrednim spłukiwaniem często nie są uwzględniane w popularnych programach projektowych używanych przez instalatorów. Niestety, przecieki w tradycyjnych toaletach publicznych są rzadko szybko wykrywane i naprawiane, co prowadzi do marnotrawstwa wody, które trudno kontrolować. Jednak zmiana ta warta jest włożenia nakładów sił.

Technologie oszczędzania wody w WC – dowiedz się jeszcze więcej na temat ekologicznego rozwiązania!

Jeśli chcesz uzyskać jeszcze więcej informacji na temat tego, jak zadbać o oszczędność wody z pomocą instalacji spłukiwania bezzbiornikowego, to koniecznie przesłuchaj poniższy webinar.

[1] Raport Głównego Urzędu Statystycznego „Polska na drodze zrównoważonego rozwoju”, stan na 30.09.2021 

Zobacz inne artykuły

Obraz
wymuszona konwekcja
Wymuszona konwekcja w systemach niskotemperaturowych

Nowoczesne instalacje grzewcze często wykorzystują źródła niskotemperaturowe, jak pompy ciepła czy kotły kondensacyjne. Kluczowe jest dobranie odpowiednich elementów emisji ciepła – jednym z efektywnych rozwiązań jest wymuszona konwekcja. Jak działa i czy zwiększa komfort oraz efektywność?

Czytaj dalej
Obraz
ogrzewanie podłogowe
Ogrzewanie podłogowe w praktyce

Ogrzewanie podłogowe zyskuje na popularności zarówno w nowych budynkach, jak i przy modernizacjach. Zapewnia wysoki komfort cieplny i poprawia estetykę wnętrz, eliminując grzejniki. Czy jednak jest opłacalne? Na co zwrócić uwagę przy wyborze systemu? Tego dowiesz się z tekstu.

Czytaj dalej
Obraz
płytki ceramiczne montaż
Dobór płytek do inwestycji – kluczowe wyliczenia i parametry

Dobór odpowiedniej liczby płytek jest kluczowy dla powodzenia inwestycji. Sprawdź, jak dokładnie to wyliczyć i jak dobrać odpowiednie parametry techniczne do specyfiki projektu. Dzięki temu unikniesz kosztownych pomyłek, opóźnień i stresu na budowie.

Czytaj dalej
Obraz
wybór pompy obiegowej
Najważniejsze kryteria wyboru pompy obiegowej

Pompy obiegowe to serce każdej instalacji grzewczej i chłodniczej. Ich właściwy dobór przekłada się nie tylko na sprawność systemu, ale też na realne oszczędności. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, by wybrać model najlepiej dopasowany do Twojej instalacji.

Czytaj dalej
Obraz
BOSCH gazowy kocioł
Gazowe kotły kondensacyjne Bosch Condens GC1200 W 20/22 C

Dwufunkcyjny kocioł Condens GC1200 W 20/22 C to znakomite rozwiązanie zorientowane na optymalizację kosztów inwestycyjnych. Wymiennik ze stali nierdzewnej zapewnia wysoką niezawodność i efektywność. Natomiast niewielkie wymiary i kompaktowa konstrukcja urządzenia sprawiają, że powierzchnię potrzebną do jego montażu zredukowano do minimum.

Czytaj dalej
Obraz
Skuteczne metody ochrony instalacji przed zimnem
Skuteczne metody ochrony instalacji przed zamarzaniem

Zamarzanie wody w instalacjach to częsty problem zimą. Prowadzi on do wzrostu ciśnienia w rurach i ich pękania. Skutkuje uszkodzeniami, zalaniami oraz przerwami w dostawie wody i ciepła. Aby uniknąć tych konsekwencji, warto odpowiednio zabezpieczyć i konserwować instalację. Jak to zrobić? Poznaj skuteczne metody ochrony przed zamarzaniem.

Czytaj dalej

Grupa BIMs PLUS

Lider rynku instalacyjnego w Polsce. Od 30 lat specjalizujemy się w profesjonalnej dystrybucji produktów z zakresu techniki grzewczej, klimatyzacji, wentylacji, instalacji i techniki sanitarnej i fotowoltaiki.

Dowiedz się więcej
Plik Video