Jak tworzyć konstrukcje z wykorzystaniem pomp ciepła w budynkach wielorodzinnych? Poradnik

Opublikowane: 21 sierpnia 2024
Obraz
Jak tworzyć konstrukcje z wykorzystaniem pomp ciepła w budynkach wielorodzinnych? Poradnik

Istnieją przynajmniej dwa argumenty za tym, aby instalować pompy ciepła w budynkach wielorodzinnych na większą niż do tej pory skalę. Pierwszym jest możliwość obniżenia kosztów ogrzewania, kolejnym — wykonania dużego kroku w stronę neutralności emisyjnej.

W poniższym wpisie wyjaśnimy, dlaczego w budownictwie zamieszkania zbiorowego wciąż nie widuje się zbyt często pomp ciepła — i jakie rozwiązania konstrukcyjne mogą pomóc to zmienić.

Dlaczego instalacja pomp ciepła w tego typu budynkach może być wyzwaniem?

O ile w przypadku domów wolnostojących instalacja pompy ciepła jest dość prostą sprawą, tak przy realizacji takiego projektu dla budynku wielorodzinnego może pojawić się sporo komplikacji — i to nie tylko natury technicznej.

Problemem bywa, chociażby, skomplikowana struktura własności nieruchomości. Blok może być własnością miejską, spółdzielczą, może też znajdować się w rękach przynajmniej kilku właścicieli prywatnych. Instalacja nowego systemu ogrzewania wymagałaby zgody wszystkich zainteresowanych, a to przecież łatwym zadaniem nie jest. Zwłaszcza gdy dojdą do tego wysokie koszty samej inwestycji (która, oczywiście, w dłuższej perspektywie powinna się opłacić). Jeżeli mówimy o modernizacji starszych kamienic — instalację często trzeba uzgodnić z konserwatorem. A jeśli projekt zakłada instalację pompy gruntowej — pojawić się mogą trudności z zagospodarowaniem miejsca na dolne źródło na przyległym terenie. 

Od strony technicznej — trzeba pamiętać, że w budynkach wielopoziomowych system grzewczy musi pracować na nieco wyższych temperaturach, aby zrekompensować straty ciepła przy jego transporcie na górne kondygnacje. Samo zapotrzebowanie na ciepło też jest, oczywiście, większe

A zatem — jeśli planujemy włączyć do projektu instalacji grzewczej pompę ciepła, musimy uwzględnić każdy z tych problemów. O wiele łatwiej będzie to zrobić w przypadku projektu nowo budowanego bloku, który można od razu dostosować do wymagań instalacji z pompą ciepła; modernizacja starszych budynków może wymagać pewnych kompromisów.

System grzewczy z pompą ciepła w budynku wielorodzinnym — 4 rozwiązania konstrukcyjne

Wydany pod koniec 2022 roku raport Międzynarodowej Agencji Energii — Annex 50 – pompy ciepła w budynkach wielorodzinnych — podsuwa kilka pomysłów na to, jak podejść do konstrukcji instalacji grzewczej w blokach. 

System centralny dla całego budynku

Pierwszym rozwiązaniem jest zainstalowanie pompy ciepła jako jednostkę C.O. — i rozprowadzenie energii cieplnej bezpośrednio do wszystkich mieszkań. Jest to rozwiązanie zdecydowanie najprostsze, które pozwala łatwo zastąpić tradycyjny kocioł pompą — natomiast trzeba się liczyć z największymi stratami energii. 

W mniejszych budynkach wystarczyć może jedna pompa. W większych, dla zaspokojenia zapotrzebowania na ciepło i zredukowania strat ciepła na rozprowadzeniu, konieczne może być

  • skonstruowanie kaskadowego systemu kilku pomp

lub

  • rozdzielenie instalacji na dwa systemy centralne; osobno dla ogrzewania i dla ciepłej wody użytkowej.

System centralno-decentralny

Podobny do rozwiązania, o którym wspomnieliśmy w poprzednim zdaniu. Z jedną różnicą — zamiast dwóch systemów centralnych, instalujemy system centralny dla ogrzewania oraz system decentralny dla C.W.U. W tym układzie każde mieszkanie dysponowałoby własną, mniejszą pompą ciepła na potrzeby podgrzewania wody użytkowej.

Alternatywnie, zamiast pomp ciepła można zainstalować podgrzewacze elektryczne — w ten sposób wyeliminujemy, przynajmniej częściowo, problem strat ciepła; wzrosną za to rachunki za prąd.

Problemem takiego systemu jest — jak w kolejnym przypadku — wyższy koszt inwestycji.

System segmentowy

Całkiem ciekawe rozwiązanie — zakłada instalację kilku pomp ciepła, z których każda byłaby odpowiedzialna za dostarczenie ciepła tylko do kilku mieszkań (zazwyczaj — jednej pompa na kondygnację). 

Zaletą jest, znów, ograniczenie strat ciepła, a także możliwość instalacji mniejszych, nieco tańszych pomp. 

 

Tyle samo jest jednak wad. Po pierwsze — należałoby na każdym piętrze wygospodarować pomieszczenie techniczne dla pompy. Po drugie — w przypadku pompy gruntowej pojawi się problem z rozprowadzeniem energii z dolnego źródła; konieczna byłaby instalacja przynajmniej kilku systemów rozprowadzania.

System decentralny

Czyli układ, w którym każde mieszkanie dysponuje własną pompą ciepła

Rozwiązuje problem strat ciepła na rozprowadzeniu — które staje się zbędne; nie ma więc konieczności prowadzenia dodatkowych (i kosztownych) prac nad orurowaniem całego budynku. Przy okazji — każdy właściciel ma „wolną rękę”, jeśli chodzi o wybór instalacji — co będzie przydatne w budynkach o skomplikowanej strukturze własności.

Problem? Taki system umożliwia w praktyce instalację wyłącznie pomp powietrznych — głośniejszych i mniej wydajnych niż pompy gruntowe. Co więcej, w każdym mieszkaniu trzeba będzie wygospodarować dodatkową przestrzeń na pompę i wykonać oddzielną instalację.

Systemy hybrydowe — rozwiązanie-kompromis?

Samodzielne pompy ciepła w budynkach wielopoziomowych nie zawsze zdają egzamin. Dotyczy to zwłaszcza budynków modernizowanych, niedostosowanych na etapie projektowania do wymagań takiego systemu. W takich przypadkach warto zastanowić się nad systemem hybrydowym.

Jeżeli stare źródło ciepła jest stosunkowo wydajne i nie przysparza większych problemów — ciekawym pomysłem jest zainstalowanie mniejszej pompy, jako jego wspomaganie. Inną opcją — o której już wspomnieliśmy — jest skonstruowanie dwóch systemów centralnych (dla ogrzewania i C.W.U), gdzie jeden będzie działał na pompie ciepła, a drugi — na kotle lub na instalacji elektrycznej.

Instalacja z pompą powietrzną czy gruntową?

Kolejną kwestią, którą trzeba mieć na uwadze przy projektowaniu instalacji z pompą ciepła w budynku wielorodzinnym jest rodzaj samej pompy. 

  • Powietrzna pompa ciepła — która nie wymaga dużych nakładów inwestycyjnych i może być zainstalowana w zasadzie w każdym budynku. Niestety, jej działanie wiąże się z dość sporym hałasem, a co najważniejsze — przy spadkach temperatury powietrza znacznie obniża się jej wydajność; dlatego też powinno jej towarzyszyć źródło szczytowe (np. tradycyjny kocioł gazowy lub grzałki elektryczne o odpowiedniej mocy).
  • Gruntowa pompa ciepła — droższa, wymagająca instalacji dolnego źródła; ale zapewniająca bardziej stabilną, wydajną i cichą pracę. Dodatkowo — oferuje funkcję pasywnego chłodzenia (bezpośredniego odprowadzenia ciepła z budynku), która w cieplejsze miesiące może (za darmo) zastąpić klimatyzację, przy założeniu, że budynek został wyposażony w instalacje rozprowadzenia chłodu. W większości budynków wielopoziomowych instaluje się dwie-trzy takie pompy w układzie kaskadowym.

Generalnie, optymalnym rozwiązaniem jest instalacja pomp gruntowych — problem w tym, że warunki wielu projektów nie za bardzo na to pozwalają. Sprawę najbardziej komplikuje konieczność połączenia pompy z dolnym źródłem — jeżeli nie możemy go zainstalować, system pomp powietrznych powinien być dobrą alternatywą. Zwłaszcza jeśli zadbamy o niezawodne źródło szczytowe oraz izolację akustyczną (na przykład w postaci specjalnych ekranów, jeżeli pompy znajdują się na dachu budynku).

Zagadnienia projektowe i najczęściej występujące problemy przy doborze pomp ciepła w budynkach wielorodzinnych

System grzewczy budynku wielorodzinnego oparty wyłącznie na pompie ciepła powinien zostać skrupulatnie zaprojektowany, bo kwestia doboru urządzeń jest w tym przypadku zdecydowanie trudniejsza niż w typowym domu jednorodzinnym. 

 

Zapotrzebowanie cieplne budynku musi zostać szczegółowo obliczone. Pompy ciepła zapewniają niższą temperaturę zasilania instalacji niż kotły na paliwa konwencjonalne. Należy zatem dobrać taką instalację rozprowadzenia i oddawania ciepła, żeby pompa ciepła mogła pracować w sposób ekonomiczny. Transport ciepła pomiędzy budynkami odbywa się poprzez system rur preizolowanych. System rozprowadzenia w budynku musi zostać dobrze zaizolowany, a odbiornikami ciepła w pomieszczeniach powinna być instalacja podłogowa, klimakonwektory lub grzejniki niskotemperaturowe. 

 

Większym problemem jest dobór pojemności zbiornika na c.w.u. tak, by zawsze była pełna dostępność ciepłej wody w punktach czerpalnych. Pompy ciepła ponownie mają niższą temperaturę zasilania, przez co potrzeba dużo większych zbiorników akumulacji c.w.u. niż w instalacji tradycyjnej. Dodatkowo, zgodnie z wymogami technicznymi, należy zapewnić temperaturę minimum 55 °C na wylewce w najbardziej odległym punkcie czerpalnym, co powoduje, że nawet przy dobrze zaizolowanej instalacji, woda w zbiorniku musi mieć minimum 60 °C. Nie każda pompa ciepła sobie z tym poradzi. 

 

W praktyce, przy modernizacji budynków wielorodzinnych najczęściej wykorzystywanym wariantem jest pozostawienie aktualnego źródła ogrzewania i dołożenie pomp ciepła do wytwarzania c.w.u. w okresie letnim. W takim przypadku najczęściej każdy blok posiada własną pompę ciepła i zbiornik c.w.u. Zaletą takiego rozwiązania jest relatywnie niski koszt inwestycyjny, zdecydowanie łatwiejszy dobór i mniej skomplikowany projekt, dodatkowo wykorzystujemy pompy ciepła wtedy, kiedy mają najwyższą sprawność. W okresie letnim nie trzeba wówczas rozpalać kotła tradycyjnego, który wymaga zdecydowanie więcej obsługi przy pracy.

 

Kolejną kwestią jest sama lokalizacja pompy ciepła. Budynki wielorodzinne najczęściej zlokalizowane są w zwartej zabudowie. W wariancie samodzielnej pracy pompy ciepła, wykorzystujemy urządzenia o dużej mocy, które generują oczywiście większy hałas niż pompy do domu jednorodzinnego. To powoduje, że najbardziej korzystne jest ich lokalizowanie na dachu, jednak w budynkach modernizowanych może się okazać, że nie jest możliwe obciążenie konstrukcji dachu dodatkowymi kilkuset kilogramami lub nawet kilkoma tonami.

Zobacz inne artykuły

Obraz
ogrzewanie podłogowe
Ogrzewanie podłogowe w praktyce

Ogrzewanie podłogowe zyskuje na popularności zarówno w nowych budynkach, jak i przy modernizacjach. Zapewnia wysoki komfort cieplny i poprawia estetykę wnętrz, eliminując grzejniki. Czy jednak jest opłacalne? Na co zwrócić uwagę przy wyborze systemu? Tego dowiesz się z tekstu.

Czytaj dalej
Obraz
płytki ceramiczne montaż
Dobór płytek do inwestycji – kluczowe wyliczenia i parametry

Dobór odpowiedniej liczby płytek jest kluczowy dla powodzenia inwestycji. Sprawdź, jak dokładnie to wyliczyć i jak dobrać odpowiednie parametry techniczne do specyfiki projektu. Dzięki temu unikniesz kosztownych pomyłek, opóźnień i stresu na budowie.

Czytaj dalej
Obraz
wybór pompy obiegowej
Najważniejsze kryteria wyboru pompy obiegowej

Pompy obiegowe to serce każdej instalacji grzewczej i chłodniczej. Ich właściwy dobór przekłada się nie tylko na sprawność systemu, ale też na realne oszczędności. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, by wybrać model najlepiej dopasowany do Twojej instalacji.

Czytaj dalej
Obraz
BOSCH gazowy kocioł
Gazowe kotły kondensacyjne Bosch Condens GC1200 W 20/22 C

Dwufunkcyjny kocioł Condens GC1200 W 20/22 C to znakomite rozwiązanie zorientowane na optymalizację kosztów inwestycyjnych. Wymiennik ze stali nierdzewnej zapewnia wysoką niezawodność i efektywność. Natomiast niewielkie wymiary i kompaktowa konstrukcja urządzenia sprawiają, że powierzchnię potrzebną do jego montażu zredukowano do minimum.

Czytaj dalej
Obraz
Skuteczne metody ochrony instalacji przed zimnem
Skuteczne metody ochrony instalacji przed zamarzaniem

Zamarzanie wody w instalacjach to częsty problem zimą. Prowadzi on do wzrostu ciśnienia w rurach i ich pękania. Skutkuje uszkodzeniami, zalaniami oraz przerwami w dostawie wody i ciepła. Aby uniknąć tych konsekwencji, warto odpowiednio zabezpieczyć i konserwować instalację. Jak to zrobić? Poznaj skuteczne metody ochrony przed zamarzaniem.

Czytaj dalej
Obraz
Złączki instalacyjne
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru złączek instalacyjnych?

Wybór odpowiednich złączek ma kluczowe znaczenie dla trwałości instalacji. Nieodpowiednio dobrany materiał lub niska jakość materiału, mogą sprawić, że złączki będą  pękać, przeciekać lub ulegną uszkodzeniu pod wpływem czynników takich, jak nieodpowiednia temperatura, ciśnienie czy wibracje. Często aspekt ten prowadzi to do awarii instalacji i powstania wielu szkód. Wybór złączek instalacyjnych w dużym stopniu wpływa na bezpieczeństwo, dlatego warto wiedzieć, na jaki model się zdecydować. 

Czytaj dalej

Grupa BIMs PLUS

Lider rynku instalacyjnego w Polsce. Od 30 lat specjalizujemy się w profesjonalnej dystrybucji produktów z zakresu techniki grzewczej, klimatyzacji, wentylacji, instalacji i techniki sanitarnej i fotowoltaiki.

Dowiedz się więcej
Plik Video