Jak dobrać bufor ciepła do pompy ciepła?

Opublikowane: 29 lipca 2024
Obraz
Jak dobrać bufor ciepła do pompy ciepła?

Pompa ciepła jest jednym z najbardziej ekonomicznych, wydajnych rozwiązań, jeżeli chodzi o instalację grzewczą. Jednak do optymalnej pracy często potrzebuje dodatkowego bufora ciepła. 

Kiedy bufor jest niezbędny — a kiedy można z niego zrezygnować, planując instalację? Jak dobrać jego pojemność? W jakich systemach warto zastanowić także nad wymiennikiem? Na te pytania spróbujemy odpowiedzieć w niniejszym wpisie.

Jaką rolę powinien pełnić bufor ciepła w instalacji z pompą ciepła?

Zacznijmy od ważnej kwestii — bufor w układzie grzewczym opartym na pompie ciepła spełnia inne zadania niż w układzie z tradycyjnym kotłem. W tym drugim przypadku powinien przede wszystkim magazynować ciepło w nagrzanej do wysokiej temperatury wodzie — w systemie z pompą ciepła nie jest to tak istotne. 

Wręcz przeciwnie — nadmierne akumulowanie wody w buforze mogłoby wręcz obniżyć efektywność systemu. Pompa byłaby „zmuszona” do utrzymywania wyższej temperatury cieczy zgromadzonej w buforze nawet wtedy, gdy ta wcale nie byłaby wykorzystywana; wydłużyłby się także sam czas nagrzewania wody.

Należy więc skupić się raczej na tym, aby bufor ciepła:

  • zwiększał pojemność wodną instalacji, zapobiegając taktowaniu pompy (zbyt częstemu włączaniu i wyłączaniu się sprężarki) i, w ten sposób, wydłużając jej żywotność;
  • zapewniał optymalny zład wody ciepłej, niezbędnej do odmrażania i odszraniania instalacji;
  • regulował przepływ cieczy pomiędzy obiegami i utrzymywał natężenie przepływu na stałym, nominalnym poziomie dla danej pompy;
  • pozwalał — jeśli tak zakłada projekt instalacji grzewczej — na podłączenie innych źródeł ciepła;
  • opcjonalnie, służył także jako zbiornik ciepłej wody użytkowej.

Mówiąc krótko — wybór bufora na zasadzie „im bardziej pojemny, tym lepszy” nie jest, w przypadku instalacji z pompą ciepła, dobrym pomysłem. Musimy trafić w pewne optimum — któremu bardzo daleko do buforów 500- czy 1000-litrowych.

Kiedy bufor nie jest potrzebny?

Najpierw jednak trzeba zadać sobie pytanie, czy dana instalacja tak naprawdę potrzebuje bufora ciepła. 

idealnych warunkach — to znaczy takich, w których:

  • pojemność wodna układu grzewczego już przekracza poziom 10 l na 1 kW mocy grzewczej;
  • pompa ciepła jest przewidziana jako jedyne źródło ciepła;
  • a cały system oparty jest na prostym, doskonale współpracującym z pompą ogrzewaniu płaszczyznowym (podłogowym, rzadziej ściennym);

z bufora można zrezygnować. Takie instalacje spotkamy jednak dość rzadko — i niemal wyłącznie w nowym budownictwie. 

W instalacjach modernizowanych, projektowanych z myślą o tradycyjnych kotłach, bufor ciepła na 99% będzie najprostszym rozwiązaniem problemów trapiących starsze systemy grzewcze.

Jak dobrać bufor ciepła do pompy?

Najważniejszym kryterium przy doborze bufora do pompy ciepła jest oczywiście pojemność — która, jak wspomnieliśmy, nie może być tak duża, jak w innych systemach grzewczych. Nie powinna być też zbyt mała — przy niższej pojemności wodnej sprężarka jest zmuszona do częstego włączania i wyłączania się, co wiąże się z nadprogramowym zużyciem energii, a także skraca żywotność pompy.

Generalnie, szacując optymalną pojemność bufora, warto przyjąć takie założenia:

  • w instalacji z ogrzewaniem płaszczyznowym na każdy 1 kW mocy pompy powinno przypadać 10 l pojemności bufora;
  • w przypadku instalacji z grzejnikami — dobieramy 20 l na każdy 1 kW mocy pompy;
  • jeśli oczekujemy, że bufor ciepła — oprócz stabilizowania układu — ma także magazynować energię (na przykład na potrzeby ciepłej wody użytkowej) — powinniśmy zadbać, aby pojemność bufora była ok. 1,5-2 razy większa niż przy wyżej podanych wartościach.

Dla przykładu — instalacja grzewcza w domu o powierzchni 120 m2 będzie (prawdopodobnie) oparta na pompie ciepła o mocy 12 kW w przypadku słabo docieplonego, starego budownictwa. Dobrze docieplone domy będą wymagały urządzenia o mocy 7 kW. Natomiast, jeśli budynek spełnia wszystkie normy budowlane i powstał po 2021 roku, wówczas wystarczy pompa ciepła o mocy 6 kW.


Jeśli zastosowane zostanie ogrzewanie podłogowe, bufor ciepła powinien mieć pojemność przynajmniej 120 l — lub ok. 200 l, jeśli ma służyć do podgrzewania wody użytkowej. 

Jeśli projekt instalacji przewiduje połączenie z innymi źródłami ciepła — pojemność bufora dobieramy względem źródła o największym zapotrzebowaniu.

To, oczywiście, tylko szacunki — w praktyce radzimy przede wszystkim kierować się zaleceniami producenta.

Drugą kwestią jest wybór takiego modelu bufora, który spełni wszystkie przewidziane dla niego w projekcie instalacji funkcje. 

Jeżeli ma pełnić przede wszystkim rolę „stabilizatora”, regulującego przepływ wody i zwiększającego pojemność instalacji opartej tylko na pompie ciepła — bez obaw można zainwestować w zbiornik o najprostszej konstrukcji, bez wymiennika. 

Jeśli natomiast bufor ma łączyć ze sobą niezależne obiegi grzewcze i zbierać ciepło z różnych źródeł — należy zdecydować się na urządzenie z wymiennikiem i kilkoma króćcami przyłączeniowymi. Dotyczy to także instalacji, w których bufor ma służyć jako zbiornik ciepłej wody użytkowej.

Bufor i pompa ciepła — niezastąpione połączenie?

W zdecydowanej większości projektów (zwłaszcza modernizacyjnych) bufor jest praktycznie obowiązkowym elementem układu grzewczego z pompą ciepła. Nie trzeba jednak decydować się na zbiornik tak duży, jak przy tradycyjnych kotłach — co pozwoli obniżyć koszty i ułatwi wygospodarowanie na niego odpowiedniej przestrzeni.

BIMs PLUS pomożemy Ci znaleźć bufor ciepła o optymalnych parametrach. Sprawdź, z jakimi dostawcami współpracujemy, poznaj ich rozwiązania — i dołącz do grona tysięcy zadowolonych instalatorów.

 

Zobacz inne artykuły

Obraz
bojler
Efektywność, koszty i komfort – porównanie bojlera i przepływowego podgrzewacza w praktyce

Wybór systemu CWU to kluczowa decyzja projektowa. A zatem bojler czy przepływowy podgrzewacz wody? Prezentujemy techniczno-ekonomiczną analizę porównawczą obu rozwiązań, aby ułatwić optymalny dobór dla Twojej inwestycji.

Czytaj dalej
Obraz
układanie płytek
Układanie płytek w pomieszczeniach z instalacjami – jak uniknąć błędów?

Wybór idealnych płytek ceramicznych i ich profesjonalne ułożenie to podstawa trwałych i estetycznych wnętrz, zwłaszcza w łazienkach czy kuchniach z ogrzewaniem podłogowym lub instalacjami wodnymi. Decyzje, które podejmujesz już na etapie projektu i montażu, mają ogromny wpływ nie tylko na wygląd, ale i na efektywność systemów w Twoim domu. Sprawdź, co warto wiedzieć!

Czytaj dalej
Obraz
Zehnder wentylacja
Wentylacja Zehnder – zdrowe i energooszczędne rozwiązania dla Twojego domu

W nowoczesnym budownictwie kluczowe znaczenie ma odpowiednia wentylacja. Systemy wentylacyjne marki Zehnder to doskonałe połączenie innowacyjnej technologii, energooszczędności oraz wygody użytkowania. Oferują nie tylko stały dopływ świeżego powietrza, ale również ochronę zdrowia mieszkańców i trwałość budynku. Dzięki temu stanowią idealne rozwiązanie dla każdego domu.

Czytaj dalej
Obraz
kocioł gazowy
Wybór kotła gazowego do domu o powierzchni 100 m² – na co zwrócić uwagę?

Dobór kotła gazowego do domu o powierzchni 100 m² to istotna decyzja, która wpływa na komfort mieszkańców i koszty eksploatacji. Z artykułu dowiesz się, jakie są kluczowe kryteria wyboru, poznasz dostępne typy urządzeń, jak również ich zalety.

 

 

 

Czytaj dalej
Obraz
umywalka
Optymalna wysokość montażu umywalki – klucz do komfortu w łazience

Wysokość montażu umywalki to detal, który ma duże znaczenie dla wygody korzystania z łazienki. Choć istnieją ogólne normy, warto dopasować ją do konkretnych potrzeb domowników. Dowiedz się więcej!

Czytaj dalej
Obraz
instalacja wodna
Jakie rury wybrać do instalacji wodnej w domu? Przewodnik po materiałach i zastosowaniach

Dobór odpowiednich rur to podstawa trwałej i bezpiecznej instalacji wodociągowej. Od materiału zależy odporność na ciśnienie, temperaturę i korozję. Sprawdź, czym różnią się rury stalowe, tworzywowe i wielowarstwowe oraz gdzie najlepiej się sprawdzą.

Czytaj dalej

Grupa BIMs PLUS

Lider rynku instalacyjnego w Polsce. Od 30 lat specjalizujemy się w profesjonalnej dystrybucji produktów z zakresu techniki grzewczej, klimatyzacji, wentylacji, instalacji i techniki sanitarnej i fotowoltaiki.

Dowiedz się więcej
Plik Video