Efektywność energetyczna w klimatyzacji

Opublikowane: 19 czerwca 2024
Obraz
klimatyzacja

Dla wielu projektantów klimatyzacja wciąż wydaje się być zbyt kosztownym wydatkiem. W rzeczywistości — miesięczny koszt takiego systemu jest o wiele niższy, niż zazwyczaj zakładają to inwestorzy. 

Dlatego też przygotowaliśmy poradnik, w którym spróbujemy rozwiać wątpliwości co do efektywności klimatyzatorów — a także podpowiemy, jak wybrać system o najniższych kosztach zużycia energii.

Klasy efektywności energetycznej klimatyzacji — czyli po czym rozpoznać oszczędną klimatyzację

Klasyfikacja klimatyzatorów pod kątem ich efektywności energetycznej poddawana była przez ostatnie 10 lat dość licznym modyfikacjom — trudno się więc dziwić, że proponowane w unijnych przepisach wskaźniki nie dla wszystkich są w pełni czytelne. Omówimy je po kolei.

Podstawowymi wskaźnikami efektywności klimatyzatora są:

  • EER — ustandaryzowany współczynnik określający sprawność energetyczną w trybie chłodzenia. Określa on, jaką moc chłodniczą osiągnie urządzenie przy poborze 1 kW energii elektrycznej. Ważne: EER jest wyliczany przy założeniu, że temperatura zewnętrzna wynosi 35°C, temperatura wewnętrzna — 27°C, zaś wilgotność względna — 50%. 
  • COP — współczynnik analogiczny do EER, ale dotyczący mocy grzewczej klimatyzatora. Przy innych warunkach temperatury zew i wew.

Oba te wskaźniki wciąż są podawane przez większość producentów w dokumentacji — natomiast nie uwzględnia się ich na etykietach efektywności.

Problem bowiem z powyższymi współczynnikami jest taki, że nie uwzględniają one różnorodności klimatycznej w poszczególnych krajach UE — oraz zakładają, że klimatyzator stale pracuje na pełnym poborze mocy (co, oczywiście, nie jest prawdą). Dlatego też zgodnie z obecnymi przepisami, stosuje się wskaźniki sezonowe:

  • SEER — współczynnik sezonowej sprawności energetycznej w trybie chłodzenia; wyliczamy go, dzieląc roczne zapotrzebowanie na moc chłodniczą przez średnie roczne zużycie energii elektrycznej.
  • SCOP — analogiczny współczynnik dla trybu grzania. Wykorzystuje się go także dla określenia wydajności pomp ciepła.

Zasada jest prosta — im wyższa wartość danego wskaźnika, tym bardziej efektywną pracę zapewni dany model klimatyzatora.

Wskaźniki SEER i SCOP są też ściśle powiązane z tytułowymi klasami energetycznymi. I znów, sytuacja jest tu nieco bardziej skomplikowana. 

W zasadzie wszyscy producenci do dziś posługują się na etykietach efektywności klasyfikacją od G do A+++.

Obraz
klasy energetyczne

Trzeba jednak zaznaczyć, że trzy lata temu Unia Europejska zaczęła wprowadzać zmiany w klasyfikacjach energetycznych dla urządzeń domowych — pozbywając się klas A „z plusem” i podwyższając progi efektywności dla pozostałych klas. W ramach nowej klasyfikacji, urządzenia klasy A+++ trafiłyby do klasy D, ewentualnie C. Zmiany tej mogli już doświadczyć m.in. producenci sprzętu RTV i AGD — w przypadku klimatyzatorów, nowe wymogi jeszcze nie weszły w życie. Ale warto wiedzieć, że taka zmiana prawdopodobnie nastąpi — a producenci zyskają nową motywację, aby śrubować standardy energooszczędności swoich urządzeń.

Ile kosztuje klimatyzacja — jak obliczyć realne zużycie energii?

Oszacowanie rzeczywistego zużycia energii — i wynikających z niego kosztów — jest bardzo proste.

Po pierwsze: należy oszacować, jaka moc urządzenia będzie wystarczająca do schłodzenia danego wnętrza. Generalnie średnio przyjmuje się, że na każde 10 m2 powierzchni potrzeba 1 kW mocy chłodniczej — na taką też wartość wskazuje większość producentów. Dla niektórych pomieszczeń wymagana moc będzie wyższa: przy silnym nasłonecznieniu można przyjąć 1,2-1,3 kW, w pokoju z aneksem kuchennym — 1,1-1,2 kW, a na poddaszu — nawet 1,5 kW na 10 m2.

Po drugie: trzeba określić, na jakim poborze prądu będzie operował klimatyzator, aby dostarczyć tej mocy. Dla przykładu posłużymy się specyfikacją klimatyzatora ściennego Panasonic Etherea KIT-Z35-ZKE — klasy A+++ — o nominalnej wydajności chłodniczej na poziomie 3,5 kW. Jak podaje producent, pobór prądu w trybie chłodzenia wynosi 0,83 kW, czyli ponad 4 razy mniej niż uzyskana moc. W przypadku najnowszych urządzeń klasy A++ i A+++ można spodziewać się właśnie takiego stosunku: na poziomie 3,5-4,5 razy większej mocy chłodzenia do poboru prądu.

Załóżmy, że chcemy — każdego dnia upalnego lipca, przez 5 godzin dziennie — chłodzić pokój o powierzchni 20 m2. W takim wypadku moc chłodnicza, którą trzeba wygenerować to około 2 kW (na godzinę) — co będzie wiązało się ze zużyciem prądu na poziomie 0,48 kW. 

Dzienne zużycie prądu wyniesie więc 2,4 kWh (0,48 kW * 5 h), a miesięczne — 74,4 kWh (2,4 kWh * 31). Wynik warto jeszcze pomnożyć przez koszt 1 kWh energii elektrycznej według taryfy dostawcy; uzyskamy miesięczny koszt użytkowania klimatyzacji.

Uwaga: przy wszystkich obliczeniach przyjmujemy założenie, że klimatyzator przez cały czas działa na stałej mocy. 

W praktyce trzeba wziąć pod uwagę, na jakim trybie będzie operować urządzenie (a może być to tryb eco, który — jak wskazuje Bosch na przykładzie swoich klimatyzatorów — obniża pobór prądu o nawet 20%) i pamiętać, że sama moc będzie przez znaczną część czasu niższa od nominalnej, chociażby z uwagi na zastosowanie sprężarek inwerterowych.

Ostateczne zapotrzebowanie oraz koszt eksploatacji powinny więc być jeszcze niższe, niż wskazują nasze kalkulacje.

Jak wybrać naprawdę energooszczędną klimatyzację — jakie rozwiązania proponują najwięksi producenci?

Producenci systemów klimatyzacji nieustannie wdrażają nowe rozwiązania, mające na celu zapewnienie optymalnych warunków temperaturowych przy jak najniższym zużyciu energii. 

Dla przykładu — LG w swoich klimatyzatorach pokojowych z serii DUALCOOL:

  • Korzysta z kompresorów inwerterowych (LG DUAL Inverter Compressor), które na bieżąco regulują prędkość sprężarki w zależności od panującej temperatury i zapewniają nawet do 40% szybsze chłodzenie. Pozwala to nie tylko obniżyć zużycie prądu, ale także — ograniczyć do minimum poziom generowanego hałasu.
  • Oddaje do dyspozycji funkcję aktywnej kontroli zużycia energii — do poziomu nawet 40% normalnego zapotrzebowania.
  • Integruje klimatyzację z aplikacją LG ThinQ, umożliwiającą zdalną regulację ustawień klimatyzatora, a nawet — wyznaczenie limitów zużycia energii na dany miesiąc (do których klimatyzator sam się dostosuje).
  • Oprócz standardowych dla nowoczesnych systemów klimatyzacji czujników ruchu i obecności, stosuje także funkcję „otwartego okna” — automatycznie reagującą na zmianę temperatury.

Podobnymi rozwiązaniami może pochwalić się Bosch w przypadku linii klimatyzatorów Climate, które:

  • Wyposażone są w ultrazaawansowane czujniki ruchu i obecności — które nakierowują strumień powietrza na osoby przebywające w pomieszczeniu, a po ich wyjściu — zmniejszają częstotliwość pracy.
  • Korzystają z bardzo ciekawej funkcji, jaką jest Follow Me — dostosowującą generowaną moc chłodniczą nie do warunków, w których znajduje się sam klimatyzator, a do temperatury miejsca, w którym leży jego pilot.
  • Oferują trzy tryby mocy roboczej: 50%, 75% oraz 100%.
  • Wyposażone są w automatyczny tryb czuwania on/off, zmniejszający zużycie energii o nawet 90%.
  • Mogą być sterowane zdalnie za pośrednictwem aplikacji Bosch HomeCom Easy.

Przyjrzyjmy się jeszcze, co oferuje Panasonic dla serii Etherea:

  • Nawet 40% redukcję zużycia energii dzięki systemowi Econavi — składającego się z czujników ruchu oraz — co najciekawsze — nowym czujników poziomu nasłonecznienia pomieszczenia.
  • Funkcję „fali temperaturowej” — czyli innowacyjny sposób regulacji parametrów klimatyzatora w rytmie naturalnych, fizjologiczny reakcji termoregulacyjnych ludzkiego ciała.
  • System płynnej regulacji szybkości obrotowej sprężarki, oparty na falowniku Inverter+.

To właśnie dzięki wymienionym rozwiązaniom każda z powyższych serii jest w stanie bez większych problemów osiągnąć wartości wskaźnika SEER na poziomie 8,50 (czyli minimum dla klasy A+++), a nawet i wyższym. Przykład? Najnowszy, tegoroczny model z serii LG DUALCOOL — Premium Soft Air — który wyróżnia się sezonową sprawnością energetyczną na poziomie aż 9,50 w trybie chłodzenia oraz 6,10 w trybie grzania.

Efektywne systemy klimatyzacyjne — podsumowanie

Uważamy, że dobra klimatyzacja to taka, która nie będzie stanowić wyzwania dla portfeli przyszłych użytkowników nieruchomości. 

I taki też system znajdziesz z pomocą BIMs PLUS. Sprawdź, jakie rozwiązania oferują nasi dostawcy — i dołącz do grona tysięcy zadowolonych instalatorów, projektantów oraz inwestorów.

Zobacz inne artykuły

Obraz
ogrzewanie podłogowe
Ogrzewanie podłogowe w praktyce

Ogrzewanie podłogowe zyskuje na popularności zarówno w nowych budynkach, jak i przy modernizacjach. Zapewnia wysoki komfort cieplny i poprawia estetykę wnętrz, eliminując grzejniki. Czy jednak jest opłacalne? Na co zwrócić uwagę przy wyborze systemu? Tego dowiesz się z tekstu.

Czytaj dalej
Obraz
płytki ceramiczne montaż
Dobór płytek do inwestycji – kluczowe wyliczenia i parametry

Dobór odpowiedniej liczby płytek jest kluczowy dla powodzenia inwestycji. Sprawdź, jak dokładnie to wyliczyć i jak dobrać odpowiednie parametry techniczne do specyfiki projektu. Dzięki temu unikniesz kosztownych pomyłek, opóźnień i stresu na budowie.

Czytaj dalej
Obraz
wybór pompy obiegowej
Najważniejsze kryteria wyboru pompy obiegowej

Pompy obiegowe to serce każdej instalacji grzewczej i chłodniczej. Ich właściwy dobór przekłada się nie tylko na sprawność systemu, ale też na realne oszczędności. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, by wybrać model najlepiej dopasowany do Twojej instalacji.

Czytaj dalej
Obraz
BOSCH gazowy kocioł
Gazowe kotły kondensacyjne Bosch Condens GC1200 W 20/22 C

Dwufunkcyjny kocioł Condens GC1200 W 20/22 C to znakomite rozwiązanie zorientowane na optymalizację kosztów inwestycyjnych. Wymiennik ze stali nierdzewnej zapewnia wysoką niezawodność i efektywność. Natomiast niewielkie wymiary i kompaktowa konstrukcja urządzenia sprawiają, że powierzchnię potrzebną do jego montażu zredukowano do minimum.

Czytaj dalej
Obraz
Skuteczne metody ochrony instalacji przed zimnem
Skuteczne metody ochrony instalacji przed zamarzaniem

Zamarzanie wody w instalacjach to częsty problem zimą. Prowadzi on do wzrostu ciśnienia w rurach i ich pękania. Skutkuje uszkodzeniami, zalaniami oraz przerwami w dostawie wody i ciepła. Aby uniknąć tych konsekwencji, warto odpowiednio zabezpieczyć i konserwować instalację. Jak to zrobić? Poznaj skuteczne metody ochrony przed zamarzaniem.

Czytaj dalej
Obraz
Złączki instalacyjne
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru złączek instalacyjnych?

Wybór odpowiednich złączek ma kluczowe znaczenie dla trwałości instalacji. Nieodpowiednio dobrany materiał lub niska jakość materiału, mogą sprawić, że złączki będą  pękać, przeciekać lub ulegną uszkodzeniu pod wpływem czynników takich, jak nieodpowiednia temperatura, ciśnienie czy wibracje. Często aspekt ten prowadzi to do awarii instalacji i powstania wielu szkód. Wybór złączek instalacyjnych w dużym stopniu wpływa na bezpieczeństwo, dlatego warto wiedzieć, na jaki model się zdecydować. 

Czytaj dalej

Grupa BIMs PLUS

Lider rynku instalacyjnego w Polsce. Od 30 lat specjalizujemy się w profesjonalnej dystrybucji produktów z zakresu techniki grzewczej, klimatyzacji, wentylacji, instalacji i techniki sanitarnej i fotowoltaiki.

Dowiedz się więcej
Plik Video