BIMs PLUS rozpoczyna współpracę z Politechniką Warszawską

Opublikowane: 8 maja 2024
Obraz
Współpraca BIMs PLUS z Politechniką Warszawską

BIMs PLUS to jedna z największych sieci hurtowni instalacyjnych w Polsce, która doskonale rozumie potrzeby współczesnych instalatorów przynosząc innowacyjne rozwiązania i produkty najwyższej jakości. BIMs PLUS to czołowy dystrybutor ponad 500 tysięcy produktów z zakresu techniki grzewczej, pomp ciepła, wentylacji, klimatyzacji, techniki sanitarnej, systemów instalacyjnych czy uzdatniania wody. Ten kompleksowy asortyment umożliwia realizacje każdej inwestycji. 

Firma BIMs PLUS rozpoczęła współpracę z Politechniką Warszawską w celu szerzenia wiedzy z zakresu techniki grzewczej i rozwiązań odnawialnych źródeł energii. Sala laboratoryjna na Wydziale Instalacji Budowlanych Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska należąca do pomieszczeń Zakładu Klimatyzacji i Ogrzewnictwa, została zaopatrzona w tablice informacyjne i urządzenia aktualnie funkcjonujące na rynku. Dzięki tej kolaboracji studenci mogą kształcić się w zakresie najnowszych rozwiązań branży grzewczej i OZE, a absolwenci Politechniki wchodzą na rynek z konkretnymi kompetencjami i wiedzą niezbędną do sprostania obecnym wyzwaniami, w tym koniecznością pogodzenia w swojej praktyce często wielu sprzecznym wymaganiom, jak coraz wyższa efektywność energetyczna przy jednoczesnym zapewnieniu komfortowych warunków środowiska wewnętrznego dla użytkowników.

Z sali tej korzystają studenci kierunków Inżynieria Środowiska studiujący na specjalności Ciepłownictwo Ogrzewnictwo Wentylacja i Gazownictwo (studia inżynierskie) oraz specjalności Chłodnictwo Ogrzewnictwo Wentylacja (studia magisterskie). W laboratorium są również prowadzone zajęcia dla kierunku Biotechnologia. Oprócz tego z Sali korzysta się na potrzeby studiów podyplomowych. 

W Sali laboratoryjnej odbywa się wiele zróżnicowanych zajęć, m.in.:

  • przedmiot Wymiana Ciepła, ćwiczenie: Badanie sprawności pojemnościowego podgrzewacza wody użytkowej 
  • przedmiot Ogrzewnictwo Laboratorium, ćwiczenie: Badanie sprawności gazowego kotła kondensacyjnego 
  • przedmiot Elementy Termodynamiki i Chemii Środowiska, ćwiczenie: Spalanie paliw gazowych. Algorytm obliczania emisji zanieczyszczeń 
  • Dodatkowo, w sali odbywają się zajęcia laboratoryjne z przedmiotów Wentylacja i Klimatyzacja Laboratorium, Miernictwo Cieplne, a także zajęcia pokazowe dla słuchaczy studiów podyplomowych studiów: Chłodnictwo i Klimatyzacja oraz Ciepłownictwo i Ogrzewnictwo, Auditing Energetyczny oraz Świadectwa Charakterystyki Energetycznej. 
  • W związku z rozbudowaniem stanowiska o powietrzną pompę ciepła katalog prowadzonych zajęć laboratoryjnych zostanie rozbudowany o badanie sprawności powietrznej pompy ciepła.

W stanowiskach pracy w Sali zainstalowano sprzęt marek:

  • Broetje (gazowy kocioł kondensacyjny i powietrzna pompa ciepła). Są to elementy kluczowe w układzie. 
  • Raccorderie Metalliche - rurociągi zarówno systemu SteelPRESS (system grzewczo/chłodzący) jak i InoxPRESS (woda użytkowa).
  • TRINNITY - zbiornik buforowy, filtr wody, izolacja cieplna przewodów.
  • IMI TA - zawory równoważące.
  • WADEX - dwuścienny system kominowy.

Wszystkie te elementy współpracują ze sobą w czasie zajęć laboratoryjnych.

Oprócz funkcji pokazowej, urządzenia działają zgodnie ze swoim przeznaczeniem i w warunkach zbliżonych do rzeczywistych, co pozwala przygotować młodych inżynierów do pracy w zawodzie z użyciem najnowocześniejszych urządzeń dostępnych na rynku, ale także wykonywać interesujące badania szczegółowych parametrów ich pracy, a to umożliwia studentom jak najlepsze ich zrozumienie.

 

Autorzy zdjęć: Bartosz Stelmach, Zenon Spik.